Izrael: Monitoring událostí (II. díl)
16. 07. 2014
kategorie: Izraelská škola proti terorismu
- Z 9. na 10. července bylo na Izrael vysláno celkem 82 raket, z nichž 21 bylo zneškodněno protiraketovým systémem Iron Dome. Zbytek zasáhl nezalidněné oblasti.
- Dne 10. července pokračovaly útoky ze strany teroristických organizací Hamás a Džihád cílené například na Jeruzalém, Tel Aviv, Beerševu, region Šefela a oblast Negevu nebo na Dimonu, Sde Boker, Kirjat Mal'achi a mnoho dalších oblastí. Britský ministr zahraničí William Hague či kanadský předseda vlády Stephen Harper vyjádřili podporu Izraeli a odsoudili útoky teroristických organizací. Podporu Izraeli také vyjádřily Spojené státy, které označily Hamás jako pachatele krize. Naopak turecký předseda vlády v souvislosti s aktuální situací uvedl, že vztahy s izraelskou stranou se nemohou normalizovat, pokud nebudou ukončeny boje.
- Raketa vyslaná z Pásma Gazy zasáhla 11. července čerpací stanici v Ašdodu. Video z bezpečnostních kamer můžete naleznout zde. I v tento den pokračovaly útoky na Tel Aviv, Aškelon, Sderot, Jeruzalém a další oblasti. Izraelské obranné síly (IDF) však zabily Imana Siamana (šéf raketového arzenálu Hamásu). V tentýž den se pokusil Hamás uskutečnit sebevražedný útok u izraelského ministerstva obrany. Stráž u ministerstva však dokázala včas zareagovat.
- Od čtvrtečního rána udeřily IDF na 60 teroristických cílů. Na Izrael bylo z Gazy vypáleno 84 raket. IDF také udeřily na tři členy islámského Džihádu, kteří byli mimo jiné zodpovědní za útoky na Tel Aviv. Dopoledne 11. července bylo zabito celkem osm teroristů z organizace Hamás, kteří byli zodpovědní za raketové útoky na Izrael.
- Další den opět pokračovaly útoky na obou stranách. Výstražné sirény zněly například i v Haifě. V noci byly zaznamenány další dvě rakety z Libanonu (Hizballách), cílené na nezalidněnou část Naharija. Od půlnoci vyslal Hamás na Izrael celkem 44 raket, IDF udeřily na 159 cílů a zabily sedm teroristů. Iránský prezident Hassan Rouhani vyzval muslimské státy na pomoc palestinskému lidu. V sobotu vyzvala Rada bezpečnosti (RB) OSN k zastavení bojů a dodržování příměří z listopadu 2012.
- Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillay odsoudila útoky Izraelců s žádostí, aby se jejich útoky vyhýbaly civilnímu obyvatelstvu. O neúmyslném útočení na civilní obyvatelstvo se můžete přesvědčit na videu zde a zde. Vyzvala navíc obě strany, aby dodržovaly pravidla války. Izraelský ministr zahraničí naopak vyzval vládu, aby vymýtila režim Hamásu v Gaze. Palestinci pak vyzývají RB OSN, aby urgentně vydala rozhodnutí o odsouzení izraelské agrese a nastolila příměří.
Zdroj: Israel Defense Forces (FACEBOOK.COM)
- V ranních hodinách 12. července zasáhly IDF v centru Gazy sklad pro zbraně a střeliva. Rada bezpečnosti vyzvala obě strany k příměří a vyjádřila obavy o ochraně civilního obyvatelstva na obou stranách.
- 13. července zaútočily poprvé pozemní síly Izraele (Israeli Navy Commandos) na základny, odkud Hamás vypaloval rakety dlouhého doletu. Zařízení byla zasažena a poškozena. Čtyři členové komanda utrpěli lehká zranění. V tento den pokračovaly další útoky. Výstražné sirény mimo jiné zněly v místě, kde v tuto chvíli působím. Ty však zněly i v předchozích dvou dnech. Jedna z raket teroristů zasáhla elektrické vedení směřující do Pásma Gazy. Bez elektřiny se tak ocitlo zhruba 70 000 osob.
- 14. července opět pokračovaly útoky na obou stranách a již čtvrtý den po sobě jsme byli v Herzliji nuceni se schovat do úkrytů. Nejvíce útoku bylo opět provedeno na Ašdod a na oblastní radu Eškol. Tentokrát byl například proveden útok na Golanské výšiny (ze syrské strany). Od počátku Operation Protective Edge bylo z Pásma Gazy odpáleno 1 081 raket, z nichž bylo izraelským protiraketovým systémem zneškodněno 191. Zbytek raket zasáhl nezalidněná území. Izrael zasáhl celkem 1 576 cílů se 166 oběťmi. Egyptská vláda předložila návrh příměří mezi oběma stranami. Izraelská vláda příměří schválila, Hamás však nikoliv.
- Velmi zajímavý projekt studentů IDC v Herzliji s cílem ověřování faktů, fotografií, videí a dalších informací z této války můžete naleznout na této webové stránce či sociální síti Facebook.
Následující díly monitoringu můžete naleznout pod jednotlivými odkazy:
- Monitoring událostí (III. díl)
- Monitoring událostí (IV. díl)
- Monitoring událostí (V. díl)
- Monitoring událostí (VI. díl)
- Monitoring událostí (VII. díl)
- Monitoring událostí (VIII. díl)