První oběti eboly v Mali... Naši vojáci jsou ale v bezpečí.
Tento týden zemřel na ebolu v hlavním malijském městě Bamako pacient z Guineji a následně i zdravotní sestra, která jej ošetřovala. V tomtéž městě působí čtyřiatřicet českých vojáků. Čtyři jejich kolegové cvičí malijské vojáky o šedesát kilometrů dál. Podle armádního velení však není důvod k panice.
Foto: Na ebolu zemřeli tři lidé v Mali - čeští vojáci v tamní misi jsou ale v bezpečí (zdroj: ARMADNINOVINY.CZ)
„Všichni čeští vojáci jsou zdraví a nikdo nejeví známky jakéhokoliv vážného onemocnění. Šíření onemocnění virem ebola přirozeně monitorujeme,“ uklidňuje hned na úvod mluvčí Generálního štábu AČR plukovnice Jana Růžičková. A dodává, že riziko nákazy je eliminováno řadou opatření: „V současné době jsou vydány pokyny ke zvýšenému dodržování hygieny, je omezen vstup do míst, kde se shromažďuje více lidí, před vstupem do objektu velitelství se u všech osob měří teplota.“
Mezi standardní opatření, která vojáci dodržují všude v cizině, pak patří například zákaz dotýkat se místních zvířat nebo konzumovat jídlo „z ulice“. Stejně tak je samozřejmostí, že vojáci v misích mají trvalý zdravotní dohled. „Dle stanoviska velitele mise EU TM v Mali i velitele české jednotky nevyžaduje situace v místě nasazení další zvýšení těchto opatření,“ ujišťuje plk. Růžičková.
Co se týče rizik jiných nákaz „exotickými“ nemocemi, předchází jim armáda ještě dříve, než jednotky vůbec do zahraničí vyšle. „Vojáci před výjezdem do mise podstupují speciální očkování podle aktuální epidemiologické situace v místě nasazení. Například proti tetanu, virové hepatitidě A a B, břišnímu tyfu, meningokové meningitidě, dětské obrně, chřipce, žluté zimnici, v Mali jsou vybaveni také antimalariky“, jmenuje armádní mluvčí.
Foto: Nemocnice v Bamaku - Mali - podléhá po úmrtí pacienta a sestry kontrole (zdroj: NYTIMES.COM)
Také po jejich návratu z mise má zdravotní kontrola přednost před objetím s rodinou. Přímo z letiště odváží vojáky autobus do specializovaného centra v Těchoníně na krátkodobou karanténu, během níž proběhnou všechna potřebná vyšetření. Není to opatření populární a u jiných spojeneckých armád ani běžné, nicméně optikou dnešního strachu z neznámých nákaz se ukazuje tento standard AČR jako prozřetelný.
Foto: Vojenský areál v Těchoníně (zdroj: MAPY.CZ)
Pokud se vrátíme k ebole, je třeba uvést, že se od jara nakazilo asi 13 000 osob a podlehlo 5 000 z nich. Veřejné pozdvižení vyvolává především přenos viru na ošetřující zdravotní personál. Kromě již zmíněného Mali se to stalo také zdravotním sestrám v Dallasu a Madridu. Pochopitelně používaly ochranné obleky, avšak předběžné výsledky vyšetřování naznačují, že k přenesení viru došlo chybnou manipulací při vysvlékání ochranných pomůcek nebo dokonce zraněním infikovanou jehlou.