Hysterie ve Vrběticích: Proč je nesmyslné vinit armádu?
Exploze muničního skladu – to samo o sobě evokuje, že to bouchlo armádě, jako by snad s municí nepracoval nikdo jiný. Liknavost některých činitelů (nikoli však armádních) a neinformovanost veřejnosti o fungování Integrovaného záchranného systému přitápějí pod kotel, v němž se má vařit nevinný, totiž armáda.
Foto: Občané Vrbětic na diskusi s ministry obrany a vnitra - aktivismus je mimo mísu (zdroj: ARMY.CZ)
Předně, ve Vrběticích neměla munici armáda. Ta navíc sklad ani neprovozovala, ani nestřežila. A nejedná se o vojenský prostor. Jde o prostor státní asi jako státní les. Provozuje jej státní podnik, pravda – zřizovaný Ministerstvem obrany ČR – ale naprosto suverénní, samostatně působící právní subjekt. Státní podnik je například i Budějovický Budvar a zajímá někoho, která složka státu jej zřizuje?
Pokud je to jasné, postupme k tomu, že armáda či Ministerstvo obrany ČR ani nijak neodpovídají za kontroly takových skladů či firem manipulujících s municí. To má v popisu práce Ministerstvo vnitra ČR! Onen státní podnik, shodou náhod zřizovaný resortem obrany, zkrátka jen pronajal pozemek. Naprosto v souladu se zákony, asi jako když zemědělcům pronajmete kus své zděděné louky (nemůžete za to, že se jim tam převrátí traktor). Co se týče skutečných muničních skladů Armády ČR, ty se nacházejí jinde a jsou maximálně bezpečné, což si lze nastudovat zde.
A teď k tomu, proč se mýlí ti, kdo hořekovali a lamentovali, aby přeci v místě neštěstí zasáhli vojáci... Řekli jsme si, že vojáci nemají se skladem ve Vrběticích nic společného. V ten moment mohou na území ČR, a to i v rámci záchranných a likvidačních prací při katastrofách, zasáhnout jen při splnění zákonných podmínek a postupů. A to jako sekundární složka Integrovaného záchranného systému. Jde o stejný režim jako při povodních.
To by si je ovšem musely vyžádat složky prvosledové (čímž defacto přiznávají, že situaci nezvládají) anebo hejtman, který by v místě vyhlásil stav nouze. Ani jedno se několik dnů po výbuchu zkrátka nestalo. Hasiči a policisté třeba neodhadli závažnost situace, hejtman chtěl ušetřit krajskou pokladnu a také nevzbudit paniku. Starosta a dotčení obyvatelé zákonné možnosti neznali, a tak se divili (na nejbližší vojenskou posádku se ovšem mohl obrátit i starosta).
Foto: Pochopitelně může pomoci armáda - ale nemohla se do Vrbětic pozvat sama (zdroj: CESKATELEVIZE.CZ)
Ostatně svědky stejného problému jsme byli při červnových povodních 2013 – hasiči už padali únavou, některé obce byly zcela bez pomoci, dobrovolníci nestíhali plnit pytle pískem, kdežto stovky vojáků byly uvedeny do pohotovosti, ale seděly v kasárnách. Proč? Protože ministr obrany nebo Generální štáb AČR je nemohou sami od sebe vyslat na pomoc občanům. Ostatně narazil dokonce prezident, který tenkrát vlastně protizákonně poslal do Radotína vojáky Hradní stráže. Určitě by nebylo od věci přehodnotit v tomto směru zákony a systém IZS. Především ale přezkoušet ze znalostí stávajících možností systému vedení všech obcí.
Co říci závěrem? Snad jen, že prosíme čtenáře, aby se v diskusích ve věci vrbětického skladu zastali armády a tak jednoduše jako my výše vysvětlovali problematiku dál.