Prázdninové tipy: Vojenské muzeum na demarkační linii v Rokycanech
Tolikrát už jsem byla na akci Bahna, ale až do nedávna mi unikalo její zázemí – „Muzeum na demarkační linii“, které provozuje Nadace pozemního vojska AČR, a jedná se tak o největší nestátní vojenské muzeum v Česku. Svůj rest jsem konečně napravila a všem, kteří ještě na zastávku v Rokycanech neměli čas, doporučuji totéž.
Muzeum nabízí přes 190 kusů techniky od prvorepublikové po současnou, z níž velká část je pojízdná a znají ji nejen návštěvníci Bahen, ale také filmoví fanoušci. Účinkuje v drtivé většině českých válečných snímků, ale zajezdili si v ní i Nicolas Cage, Nastasja Kinski, Michael York a další zahraniční herci, kteří zde točili válečné snímky.
V areálu muzea je provoz techniky znát, některé příjezdové cesty jsou pokryty blátem – ostatně součástí areálu je i tankodrom, kde se při zvláštních příležitostech mohou návštěvníci i svést. Udržovaná technika se nachází v krytých autoparcích, mimo stojí ponechána přírodním vlivům výzbroj, o jejímž zprovoznění se patrně neuvažuje – což je škoda, taková zákoutí pak působí spíše jako vrakoviště.
Muzeum nabízí tři vnitřní expozice. Jedna je věnována dělostřelcům, kteří zde kdysi měli posádku. Další se zabývá poválečným opevněním, do něhož je přímo zasazena, a to včetně věže tanku T-34, které se na ochranu proti západním imperialistům skutečně demontovaly z vyřazených tanků, aby doplnily polní opevnění z prefabrikátů.
Třetí a současně největší vnitřní výstava je řazena chronologicky od legionářů, přes Stráž obrany státu, protinacistický odboj domácí i zahraniční, až po setkání amerických a sovětských vojáků v květnu 1945 v Rokycanech, kudy právě vedla demarkační linie. Zajímavostí je, že se do budovy s hlavní expozicí podařilo zakomponovat i řopík 1:1.
Muzeum je vhodné pro rodiny s dětmi i pro pejskaře. V areálu se každý pohybuje volně svým tempem, na několika místech může posedět, v recepci je pak k dispozici občerstvení a nabídka suvenýrů. Prohlídka rozhodně nadchne děti, které jistě ocení nejen prolézání bunkrů a četná dioráma, ale také možnost vyplňovat soutěžní kvíz podle nápověd, které hledají v celém areálu.
PS: Pokud patříte mezi časté návštěvníky armádních muzeí, u nichž je tradičně vstup zdarma, pak při platbě 90 Kč za dospělého, resp. 50 Kč na dítě, v tom rokycanském nezapomeňte, že zde se o všechno nestará státní rozpočet, nýbrž nadace.